List of Members

President

SOMMER Renate (Germany – EPP)

Vice-presidents

  • BENDTSEN Bendt (Denmark – EPP)
  • DANCILA Viorica (Romania – S&D)
  • FJELLNER Christofer (Sweden – EPP)
  • GROSSETÊTE Françoise (France – EPP)
  • MATO Gabriel (Spain – EPP)
  • McCLARKIN Emma (United Kingdom – ECR)
  • RÜBIG Paul (Austria – EPP)
  • SERRÃO SANTOS Ricardo ( Portugal – S&D)
  • SPYRAKI Maria (Greece – EPP)
  • STEFANEC Ivan (Slovakia – EPP)
  • VAUTMANS Hilde (Belgium – ALDE)

Members

  • ASHWORTH Richard (United Kingdom – ECR)
  • AYUSO Pilar (Spain – EPP)
  • BACH Georges (Luxembourg – EPP)
  • BALZ Burkhard (Germany – EPP)
  • BEARDER Catherine (UK – ALDE)
  • BOGOVIC Franc (Slovenia – EPP)
  • BORGHEZIO Mario (Italy – ENF)
  • BROK Elmar (Germany – EPP)
  • CAMP Wim van de (Netherlands – EPP)
  • CAMPBELL-BANNERMAN David (United Kingdom – ECR)
  • CASA David (Malta – EPP)
  • COBURN David (United Kingdom – EFDD)
  • COLLIN-LANGEN Birgit (Germany – EPP)
  • COLLINS Jane (United Kingdom – EFDD)
  • CORBETT Richard (United Kingdom – S&D)
  • CSAKY Pal  (Slovakia – EPP)
  • CZARNECKI Ryszard (Poland – ECR)
  • DANJEAN Arnaud (France – EPP)
  • DESS Albert (Germany – EPP)
  • DOHRMANN Jørn (Denmark – ECR)
  • DORFMANN Herbert (Italy – EPP)
  • DUNCAN Ian (United Kingdom – ECR)
  • ECK Stefan (Germany – GUE/NGL)
  • ENGEL Frank (Luxembourg – EPP)
  • ERDOS Norbert (Hungary – EPP)
  • ETHERIDGE Bill (UK – EFDD)
  • EVANS Jill (UK – Greens)
  • FAJON Tanja (Slovenia – S&D)
  • FONTANA Lorenzo (Italy – ENF)
  • FOSTER Jacqueline (United Kingdom – ECR)
  • FOX Ashley (United Kingdom – ECR)
  • GAHLER Michael (Germany – EPP)
  • GERINGER DE OEDENBERG Lidia Joanna (Poland – S&D)
  • GILL Nathan (United Kingdom – EFDD)
  • GILL Neena (United Kingdom – S&D)
  • GOSIEWSKA Beata (Poland – ECR)
  • GRAPINI Maria (Romania – SDD)
  • HANNAN Daniel (United Kingdom – ECR)
  • HAYES Brian (Ireland – EPP)
  • HELMER Roger (United Kingdom – EFDD)
  • HERRANZ GARCIA Esther (Spain – EPP)
  • HOHLMEIER, Monika (Germany – EPP)
  • HONEYBALL Mary (UK – S&D)
  • HOOKEM Mike (United Kingdom – EFDD)
  • HUDGHTON Ian (UK – Greens)
  • IVAN Catalin Sorin (Romania – S&D)
  • JAHR Peter (Germany – EPP)
  • KARSKI Karol (Poland – ECR)
  • KELLY Seán (Ireland – EPP)
  • KEFALOGIANNIS Manolis (Greece – EPP)
  • KIRTON-DARLING Jude (UK – S&D)
  • KOCH Dieter-Lebrecht (Germany – EPP)
  • KUKAN Eduard (Slovakia – EPP)
  • LAMBERT Jean (United Kingdom – Greens)
  • LIESE Peter (Germany – EPP)
  • LOPE FONTAGNE Verónica (Spain – EPP)
  • MALINOV Svetoslav (Bulgaria – EPP)
  • MANN Thomas (Germany – EPP)
  • MAYER Georg (Austria – ENF)
  • McAVAN Linda (UK – S&D)
  • MESSERSCHMIDT Morten (Denmark – ECR)
  • MICHEL Louis (Belgium – ALDE)
  • MIKOLÁŠIK Miroslav (Slovakia – EPP)
  • MOODY Clare (United Kingdom – S&D)
  • NICOLAI Norica (Romania – ALDE)
  • NIEBLER Angelika (Germany – EPP)
  • NISTELROOIJ Lambert van (Netherlands – EPP)
  • OBERMAYR Franz (Austria – ENF)
  • PARKER Margot (United Kingdom – EFDD)
  • PAGAZAURTUNDÚA RUIZ Maite (Spain – ALDE)
  • PAVEL Emilian (Romania – S&D)
  • PIEPER Markus (Germany – EPP)
  • PETERSEN Morten Helveg (Denmark – ALDE)
  • POCHE Miroslav (Czech Republic – S&D)
  • POLCAK Stanislav (Czech Republic – EPP)
  • PREDA Cristian Dan (Romania – EPP)
  • QUISTHOUDT-ROWOHL Godelieve (Germany – EPP)
  • REBEGA Laurentiu (Romania – ENF)
  • REID Julia (United Kingdom – EFDD)
  • REUL Herbert (Germany – EPP)
  • ROLIN Claude (Belgium – EPP)
  • SALVINI Matteo (Italy – ENF)
  • SANDER Anne (France – EPP)
  • SCHREIJER-PIERIK Annie (Netherlands – EPP)
  • SOGOR Csaba (Romania – EPP)
  • SOJDROVA Michaela (Czech Republic – EPP)
  • SOLTES Igor Igor (Slovenia – Greens/EFA)
  • TARABELLA Marc (Belgium – S&D)
  • TAYLOR Keith (UK – Greens)
  • TANNOCK Charles (United Kingdom – ECR)
  • TORVALDS Nils (Finland – ALDE)
  • VAN ORDEN Geoffrey (United Kingdom – ECR)
  • VAUGHAN Derek (United Kingdom – S&D)
  • VERHEYEN Sabine (Germany – EPP)
  • VISTISEN Anders Primdahl (Denmark – ECR)
  • WEBER Manfred (Germany – EPP)
  • WINKLER Hermann (Germany – EPP)
  • WOOLFE Steven (United Kingdom – NI)
  • ZAHRADIL Jan (Czech Republic -ECR)
  • ZDECHOVSKY Tomas (Czech Republic – EPP)
  • ZDROJEWSKI Bogdan Zdrojewski (Poland – EPP)
  • ZELLER Joachim Zeller (Germany – EPP)